Több, mint 100 év története él itt velünk – utcákban, házakban, tárgyakban, emlékekben. De vajon hogyan éltek kerületünkben elődeink? Hogyan néztek ki mindennapjaik? Hol jártak-keltek? Kinél vásároltak? Kivel javíttatták meg elromlott tárgyaikat? Kikért rajongtak és ki örökítette meg őket a jövőnek? Ezer és egy kérdés a múltról, hétköznapi történetekről, életekről, történelemről…
A Kossuth térről indulva, a Lőrinci Nagykönyvtár irányába sétálva, a Hétvezér szobor mögött érdekes feliratra figyelhetünk fel. Múzeumsarok, hirdeti a tábla. Egy hely, ahol történetekkel ismerkedhetünk meg, ahol a tárgyak nemcsak történelemről, hanem emberekről, sorsokról, életutakról mesélnek. Pont ahogyan Orhan Pamuk, a Nobel-díjas török író képzeli el az ideális múzeumot. Dr. Tóth Arnold, a Pulszky Társaság ügyvezető elnöke 2023-ban, a Múzeumsarokban elmondott megnyitóbeszédében így tolmácsolta Pamuk gondolatait a múzeumokról: „…szólaljanak meg benne sokkal inkább a helyi történetek, és ne a nagy történelem; ne hőseposz legyen, hanem inkább izgalmas, olvasmányos regény; ne egy reprezentatív emlékmű legyen, hanem egy érzelmekkel teli, otthonos tér; és a nagy emberi közösségek elvont fogalmai, a társadalmak és nemzetek helyett szóljon inkább személyesen az egyéneknek, közvetlenül az embereknek.”
Kilencven éve lett város Pestszentlőrinc és kilencvenöt éve viseli Pestszentimre az Árpád-házi királyfi nevét. Most induló sorozatunkkal egy izgalmas időutazásra hívunk mindenkit a kerület kettős évfordulója alkalmából, amiben a Múzeumsarok tárgyai mesélnek majd helyekről, emberekről, hétköznapokról, ünnepekről. És a történetek segítségével közelebb kerül majd hozzánk településünk, ahol élünk.
Sorozatunk mottójaként pedig álljon itt még egy részlet szintén Dr. Tóth Arnold megnyitóbeszédéből: „…az ember a lakóhelyén, szülőhelyén, tartózkodási helyén, munkahelyén – azaz sokféle helyen keresztül kapcsolódik a világba. … A város a tér,… akkor válik hellyé, ha én ott vagyok benne. A hely tehát alapvető pillére az emberi létezésnek. …Mi ebben az egész hely-filozófiában és helytörténeti változásban ma a múzeum dolga? Hogy a városi térben az egyén számára minél több legyen a hely, ahová tudunk kötődni, és minél kevesebb legyen a nem-hely. Egy városi, kerületi, helyi múzeum dolga, hogy minél több ismerettel, kötődéssel, emlékkel gazdagítsa a városlakók mindennapi életét. … A múzeum legyen egy igazi hely a nem-helyek sablonos világában.”
Tartsanak velünk a következő hetekben és ismerkedjenek meg a Múzeumsarok tárgyaival és történeteivel!
