Húsvéti tojás kicsit másképp – a nürnbergi tojás

A név megtévesztő – nem hagyományos tojásról van szó, hanem zsebóráról. Azonban ez a “tojás” ugyanolyan értékes, mint egy szép húsvéti hímes tojás.

A “nürnbergi tojások”-ként ismert, 1600 körül, Nürnbergben gyártott órák nevüket alakjukról kapták. Ovális tokkal rendelkeztek, és viszonylag – az eddig gyártott órákhoz képest – pontosak voltak. A XVII. század közepére ezek az órák mind alakjukban és anyagukban, mind díszítéseikben megújultak. Ezentúl nemesfémből készültek és díszítésként festett zománcot vagy drágakő keretezést is alkalmazhatott készítőjük.

Nemcsak Nürnberg, hanem Pestszentlőrinc is büszkélkedhet órásokkal és órákkal: például kerületünkben dolgozott Zeljenka József órás és ékszerész, valamint óra és ékszer kiskereskedő. 1943-ban nyitotta meg boltját Lőrincen. 1947-től a Baross utca 2. alá helyezte üzletét, majd 1952-ben szövetkezetbe kényszerült, beszüntette iparát. 1955-ben a Dobozi utca 13. alatt indította újra önálló órás boltját, melyet végül 1979-ben szüntetett meg.