Fedák Sári, a 20. század első felének ünnepelt dívája, nemcsak a színpadon volt korszakalkotó, hanem a „celebkultusz” egyik legkorábbi tudatos építőjeként is számon tarthatjuk. Mai tárgyunk erről mesél egy történetet.
A Múzeumsarokban megtekinthető különleges fotóalbum ma már ritkaságnak számít, akkoriban azonban egy remek reklámfogás és bevételi forrás volt. A selyemkötéses, F. S. monogrammal ellátott albumban a Szultan című operettben viselt jelmezeiben látható a népszerű primadonna – nem véletlenül. A színjátszás hőskorában a színészek még maguk vásárolták a fellépőruháikat, ezért Fedák, hogy csökkentse költségeit, ugyanakkor növelje népszerűségét, a jelmezekben készült fotókat ehhez hasonló díszes albumokban árusította rajongóinak. Nem egyszeri alkalom volt ez, hiszen a színésznőről nagy mennyiségben készült akkoriban színezett képeslap és fotó, amiket elajándékozott vagy eladott, ezzel is növelve ismertségét.
A primadonna élete szorosan kötődött településünkhöz is, hiszen 1917-ben vette meg szüleinek a Biehn villát a Gyöngyvirág utcában, és ettől kezdve sokat tartózkodott a kerületben. Bekapcsolódott a helyi társadalmi életbe, és a településen egy rövid ideig politikai szerepet is vállalt. Végül, édesanyja 1935-ös halálát követően, 1937-ben, anyagi okok miatt lebontatta lőrinci villáját. A bontási anyagot és a kisebb parcellákra osztott telket eladta, így a Fedák villa egyes berendezési tárgyai (pl. cserépkályhák, ajtók, ablakok, stb.) még ma is fellelhetők a kerület néhány épületében, őrizve a “lőrinci primadonna” emlékezetét az utókornak.
