1918. Spanyolnátha

102 évvel ezelőtt a spanyolnátha járvány miatt a mai Bókay Árpád Általános Iskola épülete ugyanúgy be volt zárva a diákok előtt – mint immár két hete.

„A hiányos táplálkozás elgyengítette a szervezetet, s erőre kaptak a ragályos betegségek. Egy új betegség kezd terjedni, a melynek spanyol járvány (nátha) nevét adják, vagy röviden: spanyolkórnak nevezik. Végig száguldott az egész földtekén. Olyan tünetei vannak, mint az influencának, de nagyon hamar átmegy a tüdőgyulladásba. 2-3 nap alatt végez az emberrel. Becsukják az iskolákat, a színházakat és más mulatóhelyeket, a templomi istentiszteleteket korlátozzák; eltiltják a körmeneteket és csoportosulásokat; fertőtlenítik a villamosokat. Nem sokat értek el vele, az áldozatok száma nem csökkent. Szerencsés lőrinciek, a község fekvésének és a folytonos légáramlásának köszönheti, hogy aránylag itt dühöngött legkevésbbé.” – írta Wimmerth Béla plébános a helyi Historia Domusban.

A Historia Domus 1914–1920 közötti része teljes terjedelmében elolvasható: