1913. Jegyzői kirendeltség Soroksárpéterin

A századfordulón folytatott parcellázásoknak köszönhetően a mai Pestszentimre területe hamar benépesült. Az akkor még Soroksárpéterinek nevezett település azonban nem volt önálló, Soroksárhoz tartozott. Sok panasz érkezett a péteri lakosok részéről azzal kapcsolatban, hogy Soroksár milyen mértékben látja el a külterületen élőket. Az egyik legfőbb probléma az volt, hogy minden hivatalos ügyet csak a több kilométer távolságban lévő anyaközségben lehetett elintézni. 1913-ban erre megoldás született, január 1-jén Orbán Kálmán vezetésével jegyzői kirendeltséget állítottak fel. A kirendeltség a Deák Ferenc u. 9–11. alatt működött.